Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Informacje o MTO

Galeria

Znaleziono ptaka

DZIKA KLINIKA

Tu dzwoń gdy znajdziesz ptaka:

Fundacja Dzika Klinika

Centrum pomocy dla dzikich zwierząt

tel. 790-369-936

mail: biuro@dzikaklinika.com

www.dzikaklinika.com

Logo APRP

Szukaj w portalu

Statystyki

presented by camp26

Statystyki www

Poczta

Poradnik ornitologa
Z czym na ptaki? PDF Drukuj Email
W terenie - sprzęt i ubiór


Jeżeli zdecydujemy się na podglądanie ptaków, to powinniśmy na początek zaopatrzyć się oczywiście w lornetkę i przewodnik do oznaczania krajowych gatunków. Zaawansowany obserwator wyposażony dodatkowo w notes w twardej oprawie i ołówek, notuje dokładną datę, miejsce i godzinę wyjścia w teren, środowisko obserwacji, zaobserwowane gatunki, płeć, wiek, zachowanie i liczbę ptaków, oznaczenia z obroży łabędzich i z obrączek innych ptaków, a nawet warunki pogodowe czy kierunek przelotu. Pamiętajmy, że skrupulatnie prowadzone notatki mają wartość naukową! Wybieramy miejsca łatwe do penetracji, ale obfitujące w ptaki, np. zadrzewione drogi polne czy brzegi zbiorników wodnych.

Najlepszy, uniwersalny typ lornetki dla ornitologa, to lornetka o parametrach 10x50, gdzie "10" to powiększenie okularu, a "50" to średnica obiektywu. Im większe powiększenie (przybliżenie), i im mniejsza średnica obiektywu, tym mniejsze pole widzenia, jasność obrazu i większe drgania. Dobra lornetka ma centralnie nastawianą ostrość, niezależną regulację okularów, umożliwiającą prowadzenie obserwacji osobom z wadą nadwzroczności i krótkowzroczności, przeciwdeszczową osłonkę na okulary. Najtańszy typ kosztuje ok. 200 zł, te lepsze to już wydatek rzędu 500-600. Typowa "arystokracja" to lornetki dachowo-pryzmatyczne, o skomplikowanej budowie, oferujące, przy niewielkich wymiarach i ciężarze, znakomitą jakość obrazu- kosztują od ok. 500 do ponad dwóch tysięcy złotych. Lunety ornitologiczne są niezastąpione nad wodami i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest prowadzenie obserwacji z dużej odległości. Kosztują w zależności od modelu od. ok. 500 do nawet kilku tysięcy złotych.

Obserwator ptaków, stara się wtopić w teren. Jaskrawe kolory naszego ubioru mogą w pewnych okolicznościach płoszyć i niepokoić ptaki.

"Rasowi", brytyjscy "ptasiarze", przyjście na ornitologiczną wycieczkę w jaskrawym, kolorowym ubraniu, uważają za straszne faux-pas! Bardzo ważne jest wierzchnie okrycie, chroniące od wiatru i deszczu. Unikajmy tradycyjnych płaszczy przeciwdeszczowych, sztormiaków, wykonanych z nieprzepuszczającego powietrza polietylenu czy PCV, bowiem prędzej czy później, grozi nam "kąpiel we własnym pocie"! Ideałem są kurtki uszyte z tzw. GORE-TEX-u - tkaniny zarówno wodoszczelnej, wiatroszczelnej jak i paro-przepuszczalnej (oddychającej). Są niestety dość drogie. Zapalony "ptakolub" powinien ich szukać w sklepach z odzieżą wojskową. Nie dość, że są w maskujące wzory i wykonane z najlepszego jakościowo materiału, to mogą być tańsze od tych oferowanych w sklepach sportowych. I jeszcze jedna kwestia. Nigdy, w dalszą wędrówkę nie wybierajmy się w nowych, "nie rozchodzonych" butach!


opracował Jacek Tyblewski

 


 
free pokereverest poker revie

Kontakt

Email

Główny adres: sekretariat@mto-kr.pl

Rzadkie stwierdzenia ptaków należy zgłaszać na adres:

rzadkosci@mto-kr.pl.

Zachęcamy też do dzielenia się nimi na liście dyskusyjnej Region: region_m@mto-kr.pl, najszerzej docierającej do członków i sympatyków MTO.

 

Korespondencja

Listy należy kierować wyłącznie na poniższy adres korespondencyjny:

Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne

skr. pocz. 22,

30-309 Kraków 11

 

Telefony kontaktowe

507-330-776

503-874-391

502-863-922