Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Informacje o MTO

Galeria

Znaleziono ptaka

DZIKA KLINIKA

Tu dzwoń gdy znajdziesz ptaka:

Fundacja Dzika Klinika

Centrum pomocy dla dzikich zwierząt

tel. 790-369-936

mail: biuro@dzikaklinika.com

www.dzikaklinika.com

Logo APRP

Szukaj w portalu

Statystyki

presented by camp26

Statystyki www

Poczta

Akcja Gawron

PDF Drukuj Email
AKCJA KRUKOWATE POLSKI

 


Gawron


Proponujemy Koleżance/Koledze wzięcie udziału w akcji kontroli kolonii gawrona.

Badania polegają na odnalezieniu kolonii na zadeklarowanym terenie i wykonaniu tylko jednej kontroli między 1 - 20 kwietnia (do momentu ulistnienia drzew) i wypełnieniu Karty Kolonii Gawrona. Zachęcamy do skontrolowania większego obszaru. Kontrolę kolonii gawrona z kontrolą gniazd bociana białego. Cenne będą wyniki kontroli nawet pojedynczej kolonii, dlatego zachęcamy każdego do podjęcia tego trudu.
Prosimy też o przysyłanie informacji o koloniach opuszczonych. Dla osób zainteresowanych przygotowano instrukcję.

Termin kontroli kolonii:
Kontrole należy przeprowadzić od 1 do 20 kwietnia czyli do momentu ulistnienia drzew. Wystarczy jedna kontrola w danej kolonii.

Miejsce:
Przyjęto za podstawową jednostkę powiat. Konieczne jest stwierdzenie, czy w danym powiecie są kolonie gawrona. Zachęcamy do skontrolowania większego obszaru, natomiast jeśli ktoś skontroluje mniejszy areał prosimy o podanie wykazu skontrolowanych miejscowości i zaznaczenie na kserokopii jakiejkolwiek mapy tego obszru i załączenie mapy do wyników. Cenne będą również wyniki kontroli nawet pojedynczej kolonii.

 Karta kolonii:
Dla każdej kolonii należy założyć kartę (w załączeniu) i starannie ja wypełnić. W karcie podano opis kolonii oraz dane o gniazdach. Jeśli ktoś nie rozpoznaje gatunków drzew, co w przypadku drzew nieulistnionych nie jest łatwe, zostawia tę rubrykę wolną. Można jednak wpisać "drzewo liściaste", "drzewo iglaste". Ewentualnie można odwiedzić kolonie po ulistnieniu drzew, kiedy łatwiej rozpoznać gatunek drzewa. W razie niepewności co do jego oznaczenia, przy nazwie proszę postawić znak zapytania, np. jesion? Jeśli jednak ktoś nie potrafi rozpoznać gatunku drzewa, pozostawia tę rubrykę wolną. W przypadku gdy gniazda są rozproszone w miejscowości np. pojedyncze gniazda lub po kilka znajdują się w różnych jej częściach - traktujemy je jako jedną kolonię i wypełniamy jedną kartę. Wtedy w rubryce "nazwa gatunkowa i rodzajowa drzewa" wpisujemy nazwę ulicy i numer domu, od którego najbliżej znajdują się drzewa z gniazdami, a pod spodem umieszczamy zapisy dla poszczególnych drzew.
Uwaga ! Jeśli kolonia jest opuszczona, tzn. w okresie kontroli nie przebywają tam gawrony, wypełniamy kartę, ale w uwagach piszemy wyraźnie: "kolonia opuszczona".

Przysyłanie wyników:
Wyniki prosimy przysyłać do końca kwietnia.
Osoby, które zadeklarują udział w Akcji prosimy o przysłanie druku deklaracji w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania tej propozycji.

 

Karta kolonii gawrona do pobrania tutaj.

 
 
free pokereverest poker revie