Przed nami ostatni weekend okresu zimowego

Sikora bogatka (fot. Jakub Wyka)

Sikora bogatka (fot. Jakub Wyka)

Przed nami ostatni weekend i ostatnie dni okresu zimowego 2017/2018. Gorąco zapraszamy do obserwowania ptaków i dzielenia się uzyskanymi danymi w tworzonym przez nasze towarzystwo Atlasie

Choć prognozy pogody zapowiadają, że nadchodzące dni mają być najchłodniejszymi tej zimy, to gorąco zapraszamy, by w te ostatnie dni lutego ciepło się ubrać, zaopatrzyć się w termos z gorącą herbatą i ruszyć w teren by obserwować zimujące w Małopolsce ptaki.

Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne od 2014 roku pracuje nad stworzeniem Atlasu ptaków lęgowych i zimujących Polski południowo-wschodniej 2014-2020. Pomimo uzyskania imponującej liczby łącznie ponad 490 tysięcy obserwacji, za które wszystkim serdecznie dziękujemy, stopień zbadania ptaków w okresie zimowym jest znacznie słabszy niż w okresie lęgowym. Można to m.in. podejrzeć na mapkach na stronie internetowej naszego Atlasu.

Mocno zachęcamy więc do obserwacji zimowych i wpisywania danych do naszej bazy.  Dla przypomnienia, wśród osób, które do 10 marca wpiszą co najmniej 300 obserwacji z tej zimy (czyli z okresu 1.12.2017-28.02.0218) rozlosujemy 5 książek – 3x Ostoje ptaków o znaczeniu europejskim w Polsce (2010) i 2x Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny (2015).

Nie zwlekaj, weź sprawy w swoje ręce i przyłącz się do tworzenia Atlasu!

Jakub Wyka

Bookmark the permalink.

Comments are closed.