Ornitolodzy szkolili się w Gruszowie

Wiosenny zjazd MTO - mgr Jan Lontkowski opowiada o identyfikacji rzadkich gatunków ptaków (fot. A.Chwierut)W miniony weekend 16-18 marca w Gruszowie odbył się wiosenny, szkoleniowy zjazd Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Ornitolodzy doskonalili swoje umiejętności oraz dzielili się cennymi informacjami na temat prowadzonych aktualnie badań.

Był to pierwszy wiosenny zjazd Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Nagły powrót zimowej aury nie zachęcał do wyjścia w teren i obserwowania ptaków, dlatego znaczna liczba ornitologów z naszego regionu, blisko 40 osób, zdecydowała się wziąć udział w bardzo ciekawym, nastawionym na działania praktyczne, szkoleniu.

Wśród uczestników zjazdu i zaproszonych gości byli m.in. dr hab. Piotr Profus – redaktor naczelny czasopisma naukowego Chrońmy Przyrodę Ojczystą, mgr Jan Lontkowski reprezentujący Komisję Faunistyczną PTZool, czy przedstawiciele zaprzyjaźnionych z MTO organizacji, jak m.in. OTOP czy SOS, a więc ornitolodzy z całego, szeroko pojętego, regionu Małopolski i nie tylko.

Uczestnicy zjazdu wysłuchali ciekawych prelekcji dotyczących m.in. identyfikacji rzadkich gatunków ptaków (prelegent – mgr Jan Lontkowski), poprawnego wykonywania monitoringu sów (mgr Krzysztof Kus), chruścieli (dr Damian Wiehle), czy właściwego przydzielania obserwowanym ptakom kategorii lęgowych (dr Tomasz Wilk). Był też prowadzony przez prezesa MTO – dr Kazimierza Walasza mini kurs korzystania z powszechnie dostępnej aplikacji Locus Map – która zainstalowana w smartfonie lub tablecie może zastąpić profesjonalny GPS. Zebrani mogli podzielić się między sobą spostrzeżeniami z lokalnych inicjatyw ornitologicznych, podejmowanych w skali mikroregionu – powiatu, gminy itd.

Na zakończenie oficjalnej części zjazdu został przeprowadzony konkurs na najbystrzejszego obserwatora ptaków. Został nim Wojciech Guzik, który minimalnie wyprzedził Mateusza Łodzińskiego. Gratulujemy! Później nadszedł czas na integrację i rozmowy, które trwały do długich godzin nocnych…

Pozostaje liczyć, że wiedza zdobyta przez uczestników wiosennego zjazdu Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego przełoży się na sukcesy w obserwowaniu i inwentaryzowaniu ptaków, oraz jeszcze większą efektywność w dalszych pracach nad Atlasem ptaków lęgowych i zimujących Polski południowo-wschodniej 2014-2020. Wracające z zimowisk ptaki zwiastują nadejście wiosny, czas więc zabrać lornetkę i ruszać w teren!

Miła, kameralna atmosfera i możliwość poznania się w podczas integracyjnych fragmentów zjazdu przekonuje nas, że wyjazdowy, wiosenny zjazd powinien być stałym punktem w kalendarzu MTO.

Jakub Wyka
fot. Andrzej Chwierut

Obszerna fotogaleria ze zjazdu zostanie opublikowana niebawem.

Bookmark the permalink.