Zderzenia ptaków z szybami

Dość powszechnie mamy do czynienia ze zderzeniami ptaków z przezroczystymi powierzchniami. Ptaki zderzają się z nimi gdyż wydaje im się, że mogą przez nie przelecieć lub widzą w nich odbicie krajobrazu, jak w lustrze.

Z problemem tym powszechnie radzą sobie wykonawcy nowych ekranów akustycznych, przyklejając pionowe paski (białe lub czarne). Co prawda, jeszcze wiele ekranów ma naklejone sylwetki ptaków drapieżnych, które niestety nie chronią przed zderzeniami. By takie ekrany okleić pionowymi paskami potrzebna jest aktywność społeczna mieszkańców – zgłaszanie problemu m.in. do urzędów gmin.

Natomiast pozostaje problem zderzeń z szybami budynków indywidualnych, biurowych i innych. Takie zdarzenia mają najczęściej miejsce w okresie migracji wiosennej i jesiennej (właśnie teraz!) oraz w okresie, gdy młode ptaki opuszczają gniazda.

Opracowuję nową metodę zabezpieczenia szyb. W związku z tym proszę o zgłaszanie się osób, które mają taki problem we własnych domach – znajdują martwe lub ranne ptaki pod swoimi oknami. Może uda się opracować skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Wszystkich zainteresowanych współpracą proszę o kontakt mailowy pod adresem walasz@mto-kr.pl.

Kazimierz Walasz
źródło zdjęcia: expressilustrowany.pl

Bookmark the permalink.

Comments are closed.