II Wiosenny Zjazd MTO

Za nami II Wiosenny Zjazd Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Roboczo-integracyjne spotkanie ornitologów z południa Polski odbyło się w dniach 8-10 marca w Gruszowie koło Dobczyc. 

Fotogaleria ze Zjazdu – kliknij!

Spotkanie ornitologów rozpoczęło się w piątkowy wieczór interesującymi i obszernymi relacjami z wypraw w strefę arktyczną Rosji (Damian Nowak) oraz wyjazdu do Maroka (Tomasz Wilk). Po zakończonych prezentacjach dyskusje trwały do późnej nocy.

Sobotni dzień był najbardziej pracowitą częścią Zjazdu. Sesja referatowa trwała od rana do kolacji, a wśród prelegentów byli zarówno zawodowi ornitolodzy, jak i osoby zajmujące się ptakami hobbistycznie. Nakreślono również cele związane z Atlasem ptaków lęgowych i zimujących Polski południowo-wschodniej 2014-2020 na najbliższy okres lęgowy, który będzie ostatnim sezonem liczeń. Po kolacji odbyła się impreza integracyjna z ożywionymi dyskusjami.

Na zakończenie zjazdu, w niedzielę 10 marca, odbyła się wycieczka na Zbiornik Dobczycki, którą poprowadził pan Krzysztof Czajowski. Wśród obserwowanych ptaków były m.in. bielaczki, świstuny, kuropatwy, czajki, kszyk, pliszki górskie, siniaki, kopciuszki i świergotki łąkowe. Skład gatunkowy iście wiosenny.

W zjeździe wzięło udział blisko 40 osób. Podczas zjazdu odbył się również konkurs na najbystrzejszego obserwatora ptaków. Wygrali wspólnie, podobnie jak rok temu, z podobnym dorobkiem jak rok temu, Wojciech Guzik i Mateusz Łodziński.

JW

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.