Nie zabieraj ptaka do domu!

Pliszka siwa (Motacilla alba) - podlot i osobnik dorosły. fot. Jakub WykaChoć widok małego, pokrytego puchem i głośno żebrzącego o pokarm ptaszka może wzbudzać w nas odruch niesienia pomocy, to zanim podejmiemy interwencję, powinniśmy się dobrze zastanowić.

W większości przypadków pomoc ludzi jest zbędna – trwa okres lęgowy, a opuszczenie gniazda przez nielotne lub słabo latające ptaki to naturalna kolej rzeczy. Młode ptaki nie zostają pozostawione same sobie, ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynoszą im pokarm. W takiej sytuacji nie należy interweniować. Można jedynie, w przypadku spotkania podlota na ruchliwej ulicy przenieść go w inne, bezpieczniejsze miejsce – np. na trawnik, gałąź. Na tym nasza pomoc powinna się zakończyć.

Zapraszamy do przeglądnięcia działu Pomoc ptakom (menu na górze strony), w którym zawarte są m.in. informacje o tym, jak pomóc ptakom, co zrobić kiedy znajdzie się ptaka, jak odróżnić ptaka potrzebującego pomocy od pisklęcia i podlota oraz jak opiekować się znalezionymi ptakami. Na łamach naszej strony internetowej znajdą Państwo komplet informacji dotyczących udzielania pomocy ptakom.

W dziale Pomoc ptakom uruchomiliśmy również Atlas piskląt i podlotów opracowany przez Panią dr Ewę Szumakowicz, który niewątpliwie ułatwi identyfikację gatunku, a co za tym idzie – udzielenie właściwej pomocy.

JW

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.