Z Polski do Izraela!

Bocian biały (Ciconia ciconia). Fot. J. WykaObrączkowanie bocianów białych przez ornitologów z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologiczne przynosi pierwsze efekty. Zaobrączkowane pisklaki w większości szczęśliwie opuściły już gniazda i ruszyły w swoją pierwszą wędrówkę do Afryki, dając przy tym ciekawe wiadomości z trasy wędrówki. 

Niebawem na naszej stronie internetowej opublikujemy szczegółowe podsumowanie z tegorocznego obrączkowania bocianów białych zamieszkujące południową Polskę, które to prowadziliśmy przy współpracy z TAURON Dystrybucja. Już teraz możemy podzielić się z Państwem jedną bardzo ciekawą wiadomością powrotną, którą otrzymaliśmy od bociana, który wyruszył w swoją pierwszą wędrówkę na zimowisko.

Bocian biały, którego w Smęgorzowie (k. Dąbrowy Tarnowskiej) w czerwcu jako pisklę zaobrączkował Jakub Wyka, już 63 dni później został zaobserwowany w Izraelu, w miejscu oddalonym od miejsca zaobrączkowania o 2474 km! W wiadomości zwrotnej widnieje także krótki komunikat „Found exhausted, the bird sent to wildlife hospital”, który w tłumaczeniu oznacza, że wycieńczony ptak trafił do szpitala dla dzikich zwierząt. Co dokładnie się stało? Czy młody, niedoświadczony ptak ruszył w wędrówkę z dorosłymi bocianami, które nadały zbyt mocne tempo i młokos po prostu opadł z sił? Czy może został zraniony podczas przelotu przez Liban? Czy może przyczyna jest inna? Będziemy starać się uzyskać więcej informacji odnośnie zdrowia naszego bociana. Poniżej kilka slajdów z programu POLRING.

Program POLRING służy do wprowadzania informacji o obrączkach zaobserwowanych na ptakach. Każdy może się zalogować i jeśli odczytał obrączkę ptaka – bociana, łabędzia, mewy, kosa czy nawet sikory, może wprowadzić dane z obrączki do bazy POLRING i otrzymać wiadomość odnośnie miejsca zaobrączkowania i jeśli takie są, innych stwierdzeń ptaka, a jednocześnie przyczynić się do rozwoju nauki. Gorąco zachęcamy!

Czekamy na kolejne wiadomości – oby były jeszcze ciekawsze (np. z zimowisk)! Przede wszystkim czekamy jednak na szczęśliwy powrót bocianów do Polski.

Jakub Wyka

Bookmark the permalink.

Comments are closed.