
Mieszaniec dzięcioła białoszyjego i dużego (Dendrocopos major x Dendrocopos syriacus). Fot. Evgenij Perevedentsev
W imieniu koordynatorów Łukasza Kajtocha i Łukasza Wardeckiego zapraszamy do udziału w projekcie naukowym dotyczącym par mieszanych i hybryd dzięciołów białoszyich i dużych. Celem jest gromadzenie informacji o skali zjawiska krzyżowania się dzięciołów białoszyich i dużych oraz o ekologii mieszańców w populacjach miejskich i wiejskich.
Warto podkreślić, że główny zasięg występowania dzięcioła białoszyjego w kraju (cały niż Małopolski oraz południowa część Lubelszczyzny i Kielecczyzny) znajduje się właśnie w obszarze działalności Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego! Aktywność i udział obserwatorów z naszego regionu może przyczynić się więc do lepszego i pełniejszego poznania zjawiska hybrydyzacji u tych dwóch gatunków dzięciołów!
- system transektów zlokalizowanych w obszarach pewnego lub potencjalnego występowania dzięciołów białoszyich,
- 2 lub 3 kontrole w sezonie (III-VI) – wyszukiwanie i identyfikacja ptaków, gromadzenie dokumentacji (zdjęcia, nagrania i in.).
- określenie skali występowania par mieszanych i hybryd w Polsce oraz Europie, w środowiskach wiejskich i miejskich,
- zgromadzenie danych umożliwiających naukowe opracowanie problematyki hybrydyzacji dzięciołów,
- przygotowanie podwalin pod monitoring populacji dzięcioła białoszyjego i mieszańców,
- określenie na ile hybrydyzacja może stanowić problem dla ochrony dzięcioła białoszyjego.
Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem i chciałbyś dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić stronę internetową poświęconą projektowi lub skontaktuj się z koordynatorami:
lukasz.kajtoch@gmail.com