Przyrodnik z Proszowic będzie szukał sów na kościelnych wieżach

Dziennik Polski 24Z inicjatywy Michała Molickiego w nadchodzącym tygodniu rozpocznie się projekt „Tyto”, którego celem jest stwierdzenie obecności sowy płomykówki na terenie powiatu proszowickiego.

Projekt „Tyto” zainicjował Michał Molicki, przyrodnik amator, na co dzień pracownik Domu Kultury w Proszowicach. Będzie działał z ramienia Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Michał Molicki z wizerunkiem płomykówki

Zainspirowały mnie wykłady naukowców na grudniowej konferencji „Sowy Polski” w Piechowicach. Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne poparło pomysł zliczenia płomykówki i zbadania jej siedlisk, na które ten rzadki ptak obiera kościoły” – mówi Michał Molicki.

Zebrane dane i wyciągnięte na ich podstawie wnioski zostaną wykorzystane w specjalistycznych publikacjach. Inicjator nie ukrywa przy tym, że liczy na przychylność księży. Bez współpracy z ich strony trudno będzie zrealizować projekt. „Bez ich zgody nie będę mógł zbadać wież kościelnych i poddaszy. Chciałbym zaplanowaną na styczeń i kwiecień akcję rozpocząć jak najszybciej, już w przyszłym tygodniu” – zapowiada.

Michał Molicki zamierza odwiedzić 22 kościoły. Kontrola zimowa ma stwierdzić, czy płomykówki w ogóle występują na tym terenie. Wiosenna ma wykazać ewentualne lęgi. Badania mają powtarzane co kilka lat i obejmą także sąsiednie powiaty. „Szczególnie w Małopolsce brakuje rzetelnych danych o tym zagrożonym w skali kraju gatunku ptaka” – przekonuje Michał Molicki. Płomykówka jest jedną z najrzadziej występujących w Polsce sów. Brakuje danych na jej temat, co spowodowane jest utrudnioną obserwacją – to ptak wybitnie nocny i skryty. Zmiany w środowisku naturalnym – zanieczyszczenia, także świetlne – powodują spadek populacji.

 

źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
zdjęcie na stronie głównej – płomykówka Tyto alba (wallpaperswide.com)

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Sowia Noc w Wał-Rudzie – Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − three =