„Pomurnik” jest czasopismem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego adresowanym do szerokiego grona miłośników i sympatyków ptaków. Teksty zamieszczane w biuletynie są redagowane, a w przypadku tekstów o charakterze naukowym dodatkowo recenzowane pod względem formalnym i merytorycznym. Celem czasopisma jest popularyzacja wiedzy o ptakach, badaniach, projektach ochronnych oraz opis interwencji związanych z ochroną ptaków i ich siedlisk na terenie Polski południowo-wschodniej. Ogólne zasady pisania tekstów są generalnie zbieżne z informacjami zawartymi we Wskazówkach dla autorów na stronie czasopisma Ornis Polonica.
Tekst
Artykuły i notatki powinny być napisane w języku polskim i dostarczone w pliku programu Word (czcionka Times New Roman z interlinią 1,5). Prace naukowe powinny mieć tradycyjny układ treści z wyróżnionymi śródtytułami: wstęp, teren badań, materiał i metody, wyniki i dyskusja. W pozostałych artykułach, krótkich doniesieniach i notatkach faunistycznych nie trzeba stosować śródtytułów. W tekście należy pamiętać o wyróżnieniu akapitów i nazw taksonomicznych (nazwy łacińskie gatunków i rodzajowe), które piszemy kursywą, bez nawiasów. To samo dotyczy wszystkich innych gatunków zwierząt, roślin, grzybów itd. wymienianych w tekście, przy których zawsze powinno się wpisać ich nazwę łacińską/rodzajową. Układ systematyczny oraz nazwy gatunkowe ptaków (polskie i łacińskie) należy zapisywać zgodnie z aktualną listą zamieszczoną na stronie Komisji Faunistycznej (www.komisjafaunistyczna.pl). Strona tytułowa powinna zawierać tytuł, imiona i nazwiska autorów, ich afiliacje bądź adresy i adres poczty elektronicznej (domowy w przypadku osób fizycznych). Podpisy do tabel, wykresów i ilustracji przesyłamy na końcu artykułu.
Tabele, ryciny, fotografie
Tabele należy przygotować w edytorze tabel Word i każdą z nich zapisać oraz przesłać w osobnym pliku. Pozostałe ryciny, wykresy, grafiki, zdjęcia również należy przesłać odrębnie w formie odpowiednich plików (Excel, .jpg). Wykresy powinny być czytelne, pozbawione linii siatki. Rozmiar czcionki użytej do opisu osi wykresów powinien wynosić 12 pkt. (czcionka Arial). Górną i prawą oś wykresu należy usunąć. Każdy fotografia powinna zawierać datę wykonania, lokalizację, imię i nazwisko autora. Odwołania do tabel, rycin i zdjęć w tekście umieszczamy w nawiasach stosując skróty: rys., tab. i fot. Należy je cytować w tekście kolejno, zgodnie z numeracją.
Cytowanie
Pozycje literaturowe cytuje się podając nazwisko autora i rok wydania (np. Bally 1977), w przypadku kilku prac jednego autora wydanych w tym samym roku oznaczamy je kolejnymi literami (np. Bally 1977a, 1977b). Przy trzech autorach podaje się nazwiska wszystkich z nich, natomiast jeśli było ich więcej, stosujemy formę – Bally i in. 1977. Prace cytowane łącznie oddziela się przecinkami, porządkując je według lat wydania, w następnej kolejności – alfabetycznie. Przykładowa kolejność jest następująca: Adamski 1997a, 1997b, 1998, Kowalski i Malinowski 1997, Zakrzewski 1997, Zakrzewski i in. 1997. W przypadku danych niepublikowanych zaleca się stosowanie formuł: S. Gąska i in. – mat. niepubl., S. Gąska – inf. ustna.
Spis literatury
Powinien być ułożony w kolejności alfabetycznej nazwisk. Każda pozycja powinna zawierać w kolejności: autora/autorów, rok wydania, tytuł, nazwę czasopisma, tom i strony. Pozycje książkowe muszą zawierać informację o wydawnictwie i miejscu wydania. Przykłady prawidłowo wymienionych pozycji literaturowych można znaleźć poniżej i w ostatnich zeszytach Ornis Polonica.
Bartoszewicz M., Wypychowski K., Engel J. 2000. Numbers of some birds species in the Słońsk Nature Reserve in years 1994-1997. Biol. Bull. Poznań 37: 235-256.
Bauer K., Glutz v. Blotzheim U.N. 1966-1969. Handbuch der Vögel Mitteleuropas. I-III. Akademische Verlagsgesellschaft. Frankfurt am Main.
Bednorz J., Kupczyk M. 1995. Fauna ptaków doliny Noteci. Prace Zakł. Biol. i Ekol. Ptaków UAM 4: 3-94.
Bednorz J., Kupczyk M., Kuźniak S., Winiecki A. 2000. Ptaki Wielkopolski. Monografia faunistyczna. Bogucki Wyd. Nauk., Poznań.
Bednorz J. 2001. Podróżniczek (Luscinia svecica). W: Głowaciński Z. (red.). Polska czerwona księga zwierząt. Kręgowce, ss. 115-117. PWRiL, Warszawa.
Betleja J. 2001. Gniazdowanie ślepowrona Nycticorax nycticorax w dolinie górnej Wisły. Not. Orn. 42: 147-158.
Keller M., Chodkiewicz T., Woźniak B. 2011. Puszczyk mszarny Strix nebulosa nowym gatunkiem lęgowym w Polsce. Ornis Pol. 52: 150-154.
Nadsyłanie prac do redakcji i recenzja
Artykuł w formie elektronicznej i edytowalnej Word należy przesłać na adres e-mailowy redakcji: redakcja.pomurnik@mto-kr.pl. Praca po korekcie redakcyjnej i wstępnej pozytywnej opinii redakcji jest odsyłana do Autora w celu naniesienia poprawek, a w przypadku prac naukowych, kierowana najpierw do recenzji, która ma postać recenzji dwustronnie ślepej (Double-blind review) – zarówno recenzent, jak i autor pracy nie mają o sobie informacji. W przypadku bardzo zaawansowanych naukowo prac, tekst oceniany jest przez dwóch recenzentów. Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Najdłużej w ciągu 6 miesięcy od przesłania pracy do redakcji, autor otrzymuje odpowiedź o wyniku recenzji. Negatywna opinia recenzenta powoduje nieprzyjęcie pracy do druku. Autor zobowiązany jest do dokonania poprawek po opracowaniu redakcyjnym i recenzji w jak najkrótszym terminie. Informacje dotyczące gatunków weryfikowanych przez Komisję Faunistyczną muszą uzyskać jej akceptację.
Zachęcamy wszystkich członków Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, amatorów, miłośników i profesjonalistów, do nadsyłania własnych artykułów, polemik i notatek, które mogą wzbogacić stan wiedzy o ptakach regionu. Redakcja życzy Autorom przyjemności w pisaniu i jak najwięcej natchnienia i motywacji!