Samica sokoła wędrownego wypuszczona w Skawinie

6 lutego 2021 r. w okolicy Skawiny została wypuszczona na wolność samica sokoła wędrownego. Ptak pochodzi z lęgu na terenie Niemiec, a ostatnimi czasy przebywał w Warszawie, gdzie z powodu starć z innymi, terytorialnymi sokołami, dość często trafiał do azylu dla ptaków. Liczymy, że ptak zamieszka w specjalnej platformie, która została w październiku 2019 roku zamontowana na jednym z kominów elektrowni CEZ w Skawinie.

Samica sokoła została zaobrączkowana w 2013 roku w Niemczech, gdzie została zaobrączkowana białą plastikową obrączką. Od jakiegoś czasu rezydowała w Warszawie, gdzie dość często wchodziła w konflikt z tamtejszymi parami sokołów wędrownych na ich terytoriach. Ptak trafiał z kontuzjami do azylu, w którym otrzymała opiekę i została wyleczona po kolejnym z rzędu wypadku. Ostatecznie podjęto decyzję, że ptak zostanie przewieziony do Skawiny, gdzie czeka na nią wolne gniazdo przygotowane przez MTO. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół i grupa Falco Fani działająca przy peregrinus.pl poddała ten pomysł oraz zorganizowała transport ptaka do Skawiny.Tam 6 lutego ptak został wypuszczony na wolność.

„Dziś o godzinie 16:00 po 52 godzinach od wypuszczenia samica była nadal obecna na kominach CEZ Skawina. Wygląda na to, że jest w dobrej formie – z danych telemetrycznych wynika, że przemieszcza się i prawdopodobnie z sukcesem poluje. Teraz najważniejsze żeby odnalazła gniazdo” – mówi Krzysztof Haja, który z ramienia Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego koordynuje projekt platformy dla sokołów.

Gorąco kibicujemy, żeby samica znalazła sztuczne gniazdo na kominie, ale przede wszystkim, żeby znalazła partnera, z którym szczęśliwie wyprowadzi lęgi. Link do transmisji online z platformy dla sokołów znajduje się tutaj (kliknij).

fot. Krzysztof Haja

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.