Restytucja sokoła wędrownego – jak to się zaczęło?

W pierwszym z serii kilku tekstów o restytucji sokołów wędrownych na komin elektrowni w Skawinie opowiadamy o kulisach całej akcji. Temat opisuje Krzysztof Haja, wolontariusz MTO i jeden z opiekunów projektu.

Od samego początku projektu utworzenia platformy lęgowej nosiliśmy się z myślą wsiedlenia młodych sokołów wędrownych do gniazda na kominie skawińskiej elektrowni CEZ. Był to plan alternatywny w przypadku braku obecności dorosłych sokołów w przygotowanym stanowisku.

Na przełomie marca i kwietnia 2021 roku pomysł nabrał rozpędu za sprawą sokolnika Adama Mroczka z Krzywaczki. Adam zaoferował przekazanie nieodpłatnie sokołów do restytucji w skawińskim gnieździe. Pomysł był rodzajem upamiętnienia i uhonorowania pracy na rzecz sokołów wędrownych w Polsce zmarłego niedawno prof. Zbigniewa Bonczara z Uniwersytetu Rolniczego.

Nasza inicjatywa uzyskała błyskawicznie wsparcie Zarządu CEZ Skawina za co bardzo dziękujemy i mogliśmy przystąpić do prac przygotowawczych. Pustułki, które zaczęły pojawiać się w tym czasie w gnieździe otrzymały nową skrzynkę lęgową w bezpośrednim sąsiedztwie komina, kompensującą zamknięte dla nich lęgowisko.  Proces restytucji sokołów planowany na maj rozpoczął się ostatecznie w lipcu i był stale transmitowany on line.

Pozostało przygotowanie i montaż klatki lęgowej oraz zorganizowanie procesu dokarmiania i opieki nad młodymi ptakami, które miały zostać wsiedlone. Na tym etapie uzyskaliśmy wsparcie od Zarządu elektrowni CEZ Skawina oraz firmy TADMAR. Wszystkie przygotowania przebiegały bez problemów jednakże na początku czerwca nad całym projektem pojawiły się ciemne chmury.

Niestety w tym roku wykluło się znacznie mniej piskląt i hodowca Adam Mroczek mógł  nam przekazać tylko jedno pisklę. Ponieważ praktykuje się wsiedlanie przynajmniej dwóch piskląt, stało się konieczne zdobycie drugiego ptaka. Rozpoczął się kolejny etap projektu o którym więcej w kolejnym  materiale, który już niebawem na naszej stronie internetowej.

Czytaj również: Restytucja sokoła wędrownego – jak zdobyć drugiego sokoła?

W projekcie uczestniczyli Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, Adam Mroczek sokolnictwo.pl TADMAR oraz elektrownia CEZ Skawina.

Krzysztof Haja

Bookmark the permalink.

Comments are closed.