Regulamin spacerów ornitologicznych MTO z dnia 18 marca 2025 r.

 

A. Zasady ogólne, obowiązki koordynatora i osób prowadzących spacery MTO.

  1. MTO organizuje spacery ornitologiczne oraz spacery przyrodnicze na terenie Polski południowo-wschodniej.
  2. Spacery są organizowane w dwóch okresach: wiosenno-letnim i jesienno-zimowym, z przerwą wakacyjną.
  3. Koordynator spacerów, wyznaczany przez Radę MTO, jest osobą odpowiedzialną za przygotowanie harmonogramu spacerów na kolejne okresy oraz ich opublikowanie.
  4. Koordynator spacerów jest osobą odpowiedzialną za kontakt prowadzącymi spacery.
  5. Harmonogram spacerów jest publikowany m.in. na stronie internetowej MTO, w mailowej liście dyskusyjnej „region_m” oraz na grupie Facebooka „MTO – Obserwacje”. W przypadku publikacji w innych mediach MTO oraz w szczególności koordynator spacerów, nie odpowiadają za ich aktualność.
  6. W przypadku niezakończenia prac nad harmonogramem na dany okres i zbliżaniem się terminu ustalonego z prowadzącym spacer, informacja o nim jest publikowana co najmniej 5
    dni przed tym terminem, na zasadach jak publikacja harmonogramu.
  7. Koordynator, odpowiednio do pkt 5, publikuje informacje o bieżących zmianach i uzupełnieniach harmonogramu. W przypadku zmian dotyczących pojedynczego spaceru, po uzgodnieniu z koordynatorem, obowiązek ten może wykonać jej prowadzący.
  8. Prowadzący spacer musi być osobą pełnoletnią oraz posiadać minimum 5-letnie doświadczenie w obserwacji ptaków.
  9. Prowadzący powinien znać teren przebiegu prowadzonego spaceru.
  10. W terminie co najmniej 4 dni przed zbliżającym się terminem spaceru prowadzący spacer powinien na mailowej liście dyskusyjnej „region_m” oraz na grupie Facebooka „MTO – Obserwacje ptaków” umieścić informacje przypominającą o spacerze z podaniem/przypomnieniem ewentualnych szczególnych wymagań. Obowiązki te może wykonać koordynator.
  11. Czas spaceru to ok. 4-5 godzin. Dla spacerów w trudnych warunkach terenowych, znacznie krótszych lub dłuższych, prowadzący powinien podać koordynatorowi podczas ustalania harmonogramu bliższe szczegóły co do ich przebiegu i czasu ich trwania.
  12. Trasa spaceru nie może wkraczać na teren oznaczany zakazem wstępu lub na teren oznaczony jako prywatny, bez zgody jego właściciela lub zarządcy.
  13. Prowadzący jest zobowiązany przed rozpoczęciem spaceru do przekazania uczestnikom materiałów informacyjnych przygotowanych przez MTO. Prowadzący może przekazywać materiały informacyjne przygotowane we własnym zakresie, o ile dotyczą danego spaceru (np. mapy czy opis terenu) lub członkostwa i działalności w MTO.
  14. Prowadzący spacer podaje do harmonogramu spacerów numer telefonu lub inny sposób kontaktu z nim na potrzeby udzielania informacji zainteresowanym uczestnikom.
  15. Prowadzący spacer dłuższy czy w terenie górskim, jest zobowiązany do posiadania środków pierwszej pomocy (opatrunkowych i dezynfekcyjnych). Podawanie wyrobów leczniczych (leków) bez odpowiednich uprawnień przez prowadzącego jest zabronione.
  16. W przypadku urazów i stanów nagłego pogorszenia zdrowia uczestnika prowadzący jest zobowiązany do udzielenia niezbędnej pierwszej pomocy na ogólnych zasadach, a w razie potrzeby wezwania pomocy medycznej. Prowadzący powinien pozostać z taką osobą do momentu powzięcia przez niego decyzji o możliwości kontynuacji spaceru, rezygnacji ze spaceru lub przekazania go pod opiekę wezwanego wcześniej innego podmiotu (pogotowia ratunkowego, rodziny).
  17. Prowadzący nie bierze odpowiedzialności za zdarzenia losowe na spacerze w szczególności za warunki pogodowe, niedyspozycje zdrowotne, jak i ewentualne kontuzje uczestników.
  18. Prowadzący odmawia uczestnictwa w spacerze osobom, które są pod wpływem alkoholu, środków psychotropowych, odurzających bądź innych, bądź ich sposób zachowania czy stan psychofizyczny utrudnia prowadzenie lub powoduje zagrożenie dla pozostałych uczestników.
  19. Prowadzący może odwołać bądź przerwać spacer z powodu złych warunków atmosferycznych, bądź własnej niedyspozycji zdrowotnej.
  20. W przypadku braku wcześniejszego odwołania spaceru prowadzący jest zobowiązany osobiście lub przez inną osobę do poinformowania uczestników w miejscu i czasie zaplanowanej zbiórki o fakcie braku możliwości jej przeprowadzenia.
  21. Prowadzący niezwłocznie po jej zakończeniu przekazuje koordynatorowi listę jej uczestników oraz zestawienie zaobserwowanych gatunków ptaków. Informuje również o zdarzeniach mających istotny wpływ na bezpieczeństwo uczestników lub o przyczynach nieodbycia się spaceru.
  22. Prowadzący przygotowuje relację ze spaceru i publikuje ją na mailowej liście dyskusyjnej „region_m” oraz na grupie Facebooka „MTO – Obserwacje ptaków”. Na podstawie otrzymanych od prowadzącego materiałów relację tę może również opublikować koordynator.
  23. W przypadku podjęcia odpowiedniej decyzji/uchwały przez Radę MTO spacery są prowadzone na zasadzie umowy zlecenia za wynagrodzeniem. Okres objęty uchwałą nie może być krótszy niż okres objęty jednym harmonogramem.

B. Informacje dla uczestników spacerów.

  1. Uczestnictwo w spacerze oznacza akceptację zasad wymienionych w niniejszej informacji.
  2. Spacery są nieodpłatne dla uczestników.
  3. Uczestnikiem spaceru może być każda osoba, niezależnie od wieku i zaawansowania w rozpoznawaniu ptaków w naturze, z zastrzeżeniem pkt. 6 – 7.
  4. Prowadzący spacer ma możliwość ustalenia maksymalnej liczby jej uczestników. Liczba ta nie powinna być mniejsza niż 15. W przypadku zgłoszenia się znacznej ilości chętnych pierwszeństwo mają członkowie MTO.
  5. Uczestnik spaceru powinien posiadać wygodną terenową odzież i buty, w razie potrzeby odzież nieprzemakalną, oraz w miarę możliwości sprzęt optyczny, czyli lornetkę, aparat fotograficzny, lunetę ornitologiczną.
  6. Osoba niepełnoletnia może uczestniczyć w spacerze wyłącznie pod opieką rodzica lub pełnoletniego opiekuna.
  7. Udział osoby z niepełnosprawnością wymaga każdorazowo kontaktu z prowadzącym. Na podstawie udzielonych przez prowadzącego wyjaśnień i rekomendacji podejmowana jest decyzja o uczestnictwie takiej osoby (samodzielnie bądź z opiekunem) lub jej rezygnacji ze spaceru.
  8. Uczestnik bierze udział w spacerze na własną odpowiedzialność z zachowaniem elementarnych zasad bezpieczeństwa.
  9. Uczestnik jest bezwzględnie zobowiązany do stosowania się do poleceń prowadzącego.
  10. Prowadzący może odmówić uczestnictwa w spacerze osobie, której sposób zachowania bądź stan utrudnia jej prowadzenie lub powoduje zagrożenie dla innych uczestników. Dotyczy to również zachowania danej osoby na poprzednich spacerach zorganizowanych przez MTO.
  11. Prowadzący może odwołać spacer ze względów osobistych lub z uwagi na złe warunki pogodowe.
  12. W przypadku braku wcześniejszego odwołania spaceru prowadzący jest zobowiązany osobiście lub przez inną osobę do poinformowania uczestników w miejscu i czasie zaplanowanej zbiórki o fakcie braku możliwości jej przeprowadzenia.

Comments are closed.